FAQ

Najczęściej zadawane pytania do strony poświęconej restrukturyzacji

Czy otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego wpłynie negatywnie na działanie mojej firmy?

Postępowania restrukturyzacyjne nie powinny w zasadniczy sposób wpływać negatywnie na prowadzenie działalności gospodarczej firmy.

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego ma na celu uratowanie firmy, która utraciła płynność finansową, ale nadal ma możliwość generowania przychodów i wypracowywania zysku.

Zapisy ustawy zostały tak skonstruowane, aby w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego zachować bezpieczeństwo dla Wierzycieli (dostawców) firmy jak również dla Dłużnika. W ustawie znajduje się szereg zapisów chroniących Dłużnika przed działaniami Wierzycieli, które mogłyby w konsekwencji doprowadzić do braku możliwości kontynuowania działalności (zakaz wypowiadania umów dzierżawy czy najmu, zakaz wypowiadania umów kredytowych bądź leasingowych itp.).

Dodatkowo, zobowiązania powstałe po otwarciu postępowania (a nie uregulowane  w przypadku upadłości Dłużnika) z mocy prawa klasyfikowane są do wyższej grupy zaspokojenia. Czyni je to w pewnym stopniu „uprzywilejowanymi” przed pozostałymi wierzytelnościami.

Do czego zobowiązany jest Dłużnik po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego?

Dłużnik jest zobowiązany po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego do regulowania w terminie wszystkich bieżących zobowiązań finansowych powstałych po dniu otwarcia postępowania pod rygorem umorzenia takiego postępowania.

Ponadto Dłużnik wraz z Nadzorcą Sądowym bądź Zarządcą winien przygotować plan restrukturyzacji wraz z propozycjami układowymi dla Wierzycieli, które będą później przedmiotem głosowania na Zgromadzeniu Wierzycieli

Co zyska moja firma na otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego?

Dzięki otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego przez sąd możemy:

  • zapanować nad sytuacją finansową naszej firmy
  • porozumieć się z Wierzycielami co do dalszego sposobu restrukturyzacji
  • wstrzymać wszystkie postępowania egzekucyjne
  • przeznaczyć środki finansowe na niezaburzone prowadzenie działalności gospodarczej
  • czasowo wstrzymać wszystkie zobowiązania niezabezpieczone na majątku Dłużnika do czasu zatwierdzenia układu bądź jego umorzenia.

Zatem cały dług jest czasowo „zamrażany” celem przedstawienia propozycji układowych wierzycielom i wypracowania z nimi akceptowalnego sposobu spłaty.

Czy po sporządzeniu wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego moja firma znajduje się pod ochroną przed działaniami egzekucyjnymi?

Nie. Ochrona przed działaniami egzekucyjnymi prowadzonymi przez Wierzyciela bądź Wierzycieli, rozpoczyna się dopiero od dnia podjęcia przez sąd decyzji o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego.

Jak długo trwa postępowanie restrukturyzacyjne

Długość trwania postępowania restrukturyzacyjnego uzależniona jest od rodzaju postępowania i złożoności sprawy. Można jednak przyjąć, że średni okres trwania przyspieszonego postępowania układowego to okres około 9 miesięcy, a w przypadku postępowania sanacyjnego to ponad 12 miesięcy.

Jaki jest koszt przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego

W ramach kosztów związanych z postępowaniem restrukturyzacyjnym można wydzielić dwie podstawowe grupy wydatków. Pierwsza związana z kosztami przygotowania i złożenia wniosku o otwarcie postępowania a druga związana z samym postępowaniem restrukturyzacyjnym.

Koszty związane z przygotowaniem wniosku są przedmiotem negocjacji z kancelarią prawną lub podmiotem fachowo przygotowanym do sporządzania tego typu wniosków. Koszt ten związany jest z koniecznością przeprowadzenia analizy sytuacji Dłużnika i dobraniem odpowiedniego rodzaju postępowania, przygotowaniem merytorycznym wniosku wraz z odpowiednim uzasadnieniem, przygotowaniem wstępnego planu restrukturyzacji i wstępnych propozycji układowych (ten element nie jest wymagany w każdym rodzaju postępowania) oraz innymi dokumentami, jakie winny być załączone do wniosku. Koszt takiej usługi na rynku wacha się średnio w granicach od 5 do 20 tys zł. w zależności od złożoności sprawy.

Koszty złożenia wniosku do sądu wynoszą ok 5.750 zł, na co składają się koszty opłaty sądowej (1.000 zł) oraz zaliczka na koszty postępowania w wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia w branży przemysłowej na koniec ostatniego kwartału (na koniec IV kwartału 2018 kwota ta wynosiła 4.752 zł)

Koszty związane z wynagrodzeniem Nadzorcy lub Zarządcy są zasądzane przez Sąd na podstawie wytycznych zawartych w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Wynagrodzenie to uzależnione jest od kilku czynników (ilość wierzycieli, wysokość sumy wierzytelności, rodzaju postępowania, długości jego trwania lub jak to jest w postępowaniu sanacyjnych wielkości przychodu). Nie sposób zatem przybliżyć wysokości wynagrodzenia Nadzorcy bądź Zarządcy bez wiedzy w wymienionych powyżej obszarach. Ważnym natomiast jest fakt, iż wynagrodzenie Nadzorcy Sądowego płatne jest po zatwierdzeniu układu bądź jego umorzeniu. Nie obciąża zatem budżetu Dłużnika w okresie trwania postępowania. W przypadku postępowania sanacyjnego, Zarządca ma prawo do wypłaty kwartalnych zaliczek na poczet wynagrodzenia zasądzonego przez Sąd (w wysokości 7% liczonych od wstępnego wynagrodzenia Zarządcy określonego przez Sąd po złożeniu planu restrukturyzacji).