POSTĘPOWANIA RESTRUKTURYZACYJNE

(NOWE ROZWIĄZANIE WPROWADZONE CZASOWO DO DNIA 30 czerwca 2021 roku)

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 – tzw Tarcza 4.0 wprowadziła nowy rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego jakim jest UPROSZCZONE POSTĘPOWANIE RESTRUKTURYZACYJNE.

Jest ono skierowane do wszystkich przedsiębiorstw, które znajdują się w stanie niewypłacalności bądź zagrożone są stanem niewypłacalności. Należy zauważyć przy tym, iż stan niewypłacalności nie musi być spowodowany wprost skutkami pandemii. Ten rodzaj postępowania charakteryzuje się możliwością bardzo szybkiego otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, które daje pełną ochronę Dłużnikowi przez działaniami egzekucyjnymi, również kierowanymi przez wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo. Otwarcie postępowania następuje w wyniku podpisania przez Dłużnika umowy z licencjonowanym Doradcą Restrukturyzacyjnym (dalej Nadzorcą Układu) oraz zamieszczeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym informacji o otwarciu postępowania. Zniesiony jest zatem obowiązek składania wniosku do sądu o otwarcie postępowania i oczekiwania na rozpatrzenie tego wniosku przez sąd. Przed otwarciem postępowania Dłużnik winien sporządzić spis wierzytelności (w tym wierzytelności spornych) i propozycje układowe kierowane do Wierzycieli. Otwarcie postępowania nie może nastąpić w terminie wcześniejszym niż 7 dni przed datą złożenia wniosku o dokonanie obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i nie później niż w terminie 7 dni od daty złożenia takiego wniosku. Z tych też powodów należy uznać, iż jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego cechujący się najmniejszą formalizacją, a co za tym idzie pełną kontrolą ze strony Dłużnika co do terminu otwarcia postępowania i wynikających z tego faktu skutków.

Po podanym w ogłoszeniu dniu układowym, wszystkie wierzytelności (zobowiązania) powstałe przed tym dniem wchodzą do układu z mocy prawa. W odróżnieniu od innych rodzajów postępowań do układu wchodzą również bez konieczności uzyskiwania odrębnej zgody wierzyciela, zobowiązania zabezpieczone rzeczowo na majątku Dłużnika o ile propozycje układowe przewidują pełne zaspokojenie takiej wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi, które były przewidziane umową będącą podstawą ustanowienia zabezpieczenia, nawet jeśli umowa ta została skutecznie rozwiązana lub wygasła, albo jej zaspokojenie będzie przynajmniej na poziomie jakiego można się spodziewać w przypadku dochodzenia wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi. Wierzytelności, które wchodzą do układu nie mogą być w okresie trwania postępowania restrukturyzacyjnego regulowane w jakiejkolwiek formie bądź części.

Ustawodawca przewidział, iż uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne może trwać nie dłużej niż 4 miesiące od dnia jego otwarcia. W tym terminie Nadzorca Układu jest zobowiązany do zwołania zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem. Zgromadzeniu Wierzycieli przewodniczy Nadzorca Układu. Układ może zostać zawarty o ile za przyjęciem propozycji układowych zagłosuje zwykła większość wierzycieli, którzy posiadać będą co najmniej 2/3 łącznej sumy wierzytelności. W przypadku zatem gdy suma wierzytelności objętych układem wynosi 1 mln zł, za przyjęciem propozycji układowych musi zagłosować zwykła większość wierzycieli, którzy łącznie posiadać będą co najmniej wierzytelności o wartości 667 tys. zł. W przypadku gdy nie dojdzie w określonym powyżej terminie do głosowania wierzycieli bądź na głosowaniu propozycje układowe nie znajdą wystarczającego poparcia, postępowanie restrukturyzacyjne zostaje umorzone.

Zalety postępowania: szybkość i łatwość otwarcia postępowania, najniższe koszty postępowania restrukturyzacyjnego, zabezpieczenie przed postępowaniami egzekucyjnymi, zakwalifikowanie do układu z mocy prawa również wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo na majątku Dłużnika, krótki okres trwania postępowania, zakaz wypowiadania umów zawartych z Dłużnikiem stanowiących istotną rolę dla jego dalszego funkcjonowania (umowy kredytowe, leasingu, najmu, dzierżawy itp.)

Bariery: W przypadku trwającej przed otwarciem postępowania egzekucji, ulega ona zawieszeniu, ale nie ma możliwości uzyskania decyzji o jej uchyleniu, brak możliwości odstępowania od umów skutkujących dalszym pogorszeniem sytuacji Dłużnika (np. umów leasingu).

 

Schemat postępowania  (na wzorze stosowanym w innych postępowaniach)

  1. Podpisanie umowy pomiędzy Doradcą Restrukturyzacyjnym a Dłużnikiem
  2. Sporządzenie spisu wierzytelności oraz propozycji układowych
  3. Skierowanie wniosku o zamieszczenie ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego i ustalenia dnia układowego
  4. Określenie przed Nadzorcę Układu terminu i sposobu głosowania Wierzycieli nad propozycjami układowymi
  5. Zgromadzenie Wierzycieli celem głosowania nad propozycjami układowymi
  6. Wydanie przez Nadzorcę oświadczenia zawierającego stwierdzenie przyjęcia układu lub o odmowie zatwierdzenia układu.
project-v2-5